https://a.kolobrzeg.pl/wp-content/uploads/2015/03/tlo2.jpg

 

Ścieżki rowerowe

 

Kołobrzeg jest miastem, w którym od lat do ścieżek rowerowych przykładano wielką wagę. Dlatego też przez samo miasto, jak i okolice przebiega dziesiątki, a nawet setki kilometrów tras rowerowych. Praktycznie każdego roku pojawiają się nowe trasy rowerowe w Kołobrzegu i okolicach ku zadowoleniu mieszkańców i odwiedzających miasto Turystów.
Przez Kołobrzeg biegnie Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki). Docelowo trasa ma liczyć 7.930 km długości i będzie łączyć najważniejsze miasta nadmorskie. Jadąc z Gdańska przez Kaliningrad, Kłajpedę, Rygę, Tallinn, Sankt Petersburg, Helsinki, Vaasa, Oulu, Sundsvall dotrzeć można do Sztokholmu a stamtąd przez Ystad, Malmö, Kopenhagę, Odense, Rostock z powrotem do Gdańska. W okolicy Kołobrzegu turyści najczęściej korzystają z odcinka:

 

Trasa Kołobrzeg – Ustronie Morskie o długości 11km i nawierzchni z kostki brukowej

 

Route 1,317,185 – powered by www.bikemap.net

 

Szlak rowerowy z Kołobrzegu w kierunku wschodnim przemierza nadmorski Ekopark Wschodni (Solne Bagno) w kierunku Lasu Kołobrzeskiego, w którym odkryć można bogactwo przyrody. Liczne bagna, nad którymi unoszą się opary, przypominają o dziewiczości tego dużego kompleksu leśnego. Dalej ścieżka położona jest malowniczo nad samym brzegiem morskim. Kierując się w stronę Ustronia Morskiego możemy dotrzeć do centrum tej miejscowości.

 

Trasa Ustronie Morskie – Mielno o długości 24km i nawierzchni asfaltowej oraz droga leśna

 

Route 1,292,121 – powered by www.bikemap.net

 

Jeżeli zdecydujemy się jechać dalej trasą R-10 na wschód, to za Ustroniem Morskim jest ona wyjątkowo malownicza. Ścieżka odbija nieco od brzegu morza i wiedzie przez lasy, pola uprawne i pagórki, które nie powinny sprawić amatorom rowerowych wypraw zbytnich trudności, za to dzięki lekko pofałdowanym terenom, krajobraz tej części polskiego wybrzeża jest naprawdę zachwycający.

 

Trasa Kołobrzeg – Dźwirzyno o długości 11km i nawierzchni asfaltowej oraz mineralnej

 

Route 1 317 214 – powered by www.bikemap.net

 

Ścieżka rowerowa biegnąca na zachód od Kołobrzegu, która rozpoczyna się w zabytkowym parku im. Jedności Narodowej w zachodniej części miasta, następnie biegnie przez byłe tereny wojskowe wzdłuż Morza Bałtyckiego z dala od zgiełku miasta malowniczymi lasami do miejscowości Dźwirzyno. Ścieżka jest oświetlona.

 

Trasa Dźwirzyno – Mrzeżyno o długości ponad 7km i nawierzchni asfaltowej oraz szutrowej

 

Route 1,291,995 – powered by www.bikemap.net

 

Powyższa trasa rowerowa przebiega w niewielkiej odległości od morza. Wiedzie ona głównie przez las. Po drodze podziwiać możemy przepiękne wybrzeże Bałtyku oraz bardzo malownicze Jezioro Resko.

 

Inne trasy rowerowe w okolicach Kołobrzegu:

Szlak rowerowy Wokół Jeziora Resko

długość: ok 46 km
liczba przystanków i miejscowości na trasie ścieżki: 7
czas przejazdu rowerem: ok. 5,5 h

 

Route 731,180 – powered by www.bikemap.net

 

Przebieg tarasy:

 

0,0 km – Trasa rozpoczyna się w Warzelni Soli w Kołobrzegu, przy skrzyżowaniu ulic Solnej i Zygmuntowskiej. Wyjazd ulicą Solną, Bałtycką i Wylotową w kierunku zachodnim. Jedziemy Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym wokół Bałtyku R-10 (patrz powyżej). Początkowo trasa przebiega obok działek, następnie groblą. Po kilku kilometrach jazdy polną drogą wjeżdżamy do Grzybowa, dalej szlakiem R-10 do Dźwirzyna i Mrzeżyna (opis trasy powyżej: Kołobrzeg-Dźwirzyno i Dźwirzyno-Mrzeżyno) .

 

18 km – Mrzeżyno to kąpielisko morskie położone u ujścia Regi do Morza Bałtyckiego. Dzisiejsze Mrzeżyno posiada wspaniałe warunki do wypoczynku o każdej porze roku. Czysta wspaniała plaża zachęca do korzystania z kąpieli morskich i słonecznych. Dobrze rozwinięta baza gastronomiczno-noclegowa sprosta wymaganiom najwybredniejszych klientów. W Mrzeżynie na ulicy Kołobrzeskiej, na 400m przed rondem z ulicą Trzebiatowską skręcamy ostro pod kątem około 45 stopni w lewo i jedziemy w kierunku południowym do wsi Gorzysław, w którym skręcamy w asfaltową drogę w lewo, a po 4 km dojedziemy do miejscowości Bieczyno.

 

29 km – W Bieczynie godnym uwagi i zobaczenia jest murowany kościółek z drewnianą wieżą pokrytą blaszaną kopułą. Jedziemy dalej piaszczystą drogą około 4 km na północny wschód.

 

33 km – W Karcinie wita nas neogotycki kościół pw. Krzyża Świętego z 1869 r. otoczony zabytkowym murem z XIX w. i cmentarz przykościelny. Wokół kościoła rośnie 27 lip drobnolistnych wpisanych do rejestru pomników przyrody /obw. 220-230cm, wys. 30 m/ oraz dąb szypułkowy /obw. 330Cm, wys. 40M/. W miejscowości znajdują się, także inne liczne zabytki architektury min. chałupa z 1850r, stodoła z 1844r, dworzec kolejowy z końca XIXw., młyn wodny z XIXw. i polny głaz narzutowy. Kontynujemy jazdę w kierunku północno-wschodnim przez 2 km i za Sofijanką skręcamy w lewo w kierunku na Błotnicę. Jedziemy dalej w kierunku na Stary Borek i Grzybowo.

 

40 km – W Grzybowie wjeżdżamy na szlak rowerowy R-10 i kontynuujemy jazdę do Kołobrzegu

 

Szlak rowerowy Ku Słońcu – trasa historyczno-przyrodnicza.

długość: około 40 km
czas przejazdu rowerem: około 4 h
rodzaje nawierzchni: asfaltowa, gruntowa, betonowa
trasa oznakowana przy pomocy środków Unii Europejskiej

 

Route 730 947 – powered by www.bikemap.net

 

Przebieg tarasy:

 

0,0 km – trasa rozpoczyna się w Kołobrzegu na ul. Zachodniej, którą zmierzamy w kierunku morza. Dojeżdżamy do lasu i dróżką leśną pokrywającą się z międzynarodową trasą nadmorską Obszarem Chronionego Krajobrazu, docieramy do Dźwirzyna.

 

6,0 km – Dźwirzyno – dawna wieś rybacka położona między Morzem Bałtyckim a północno-wschodnim brzegiem Jeziora Resko. Przejeżdżamy całą miejscowość ul. Wyzwolenia do portu gdzie zawracamy i wjeżdżamy w ul. J. Krasickiego kierując się do przystani jachtowej i wypożyczalni sprzętów wodnych nad Jeziorem Resko Przymorskie. Następnie zawracamy poprzez ul. Słoneczną do ul. Piastowskiej, którą wyjeżdżamy z Dźwirzyna i zmierzamy w kierunku Karcina.

 

17 km – Jadąc drogą wśród łąk docieramy do miejsca postojowego przy rzece Błotnicy, którą przekraczamy kładką i dojeżdżamy do Karcina. We wsi można podziwiać obiekty historyczne oraz liczne gniazda bocianie, na Szlaku Bocianich Gniazd. Przejeżdżamy przez miejscowość Karcino drogą asfaltową i po dalszych4 km osiągamy Sarbię.

 

23 km – W Sarbii przy trasie ścieżki zlokalizowane są obiekty historyczne, których historia sięga XIV w. oraz liczne gniazda bocianie. Drogą asfaltową przez most przekraczamy rzekę Dębosznicę, zmierzamy w kierunku pobliskiego Drzonowa.

 

24,5 km – Drzonowo. W miejscowości znajduje się zabytkowy dwór z II połowy XIX w. wraz z parkiem podworskim. Opuszczamy Drzonowo i drogą betonową po przejechaniu ok. 2,5 km jesteśmy w Nowogardku.

 

28 km – W Nowogardku znajdują się kopalnie kruszyw naturalnych (piasku, żwiru) eksploatowane, bądź nieczynne wypełnione wodą. Po krótkim odpoczynku na miejscu postojowym, zmierzamy drogą asfaltową w kierunku m. Nowy Borek, skręcając w prawo – opuszczamy Szlak Bocianich Gniazd.

 

31 km – Wjeżdżamy do miejscowości Nowy Borek, o historycznym układzie przestrzennym. Jedziemy drogą gruntową a następnie skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Starego Borku.

 

32 km – W Starym Borku, jadąc drogę asfaltową po prawej stronie mamy jezioro Borek o powierzchni 10 ha, po prze-jechaniu ok. 500 m skręcamy w lewo. Przejeżdżamy tory kolejowe i drogą gruntowych jedziemy do Grzybowa.

 

40 km – Miejscowość Grzybowo, założona w 1882 r. charakteryzuje się niską zabudową domków jednorodzinnych i letniskowych. Jedziemy ul. Szkolną i skręcamy w prawo w ul. Leśną, z której ponownie skręcamy w lewo i drogą leśną docieramy do drogi asfaltowej, którą przejeżdżamy na drugą stronę. Po dojechaniu do ul. Nadmorskiej docieramy do miejsca, w którym rozpoczęliśmy wycieczkę.